Coraz częściej w mediach można usłyszeć o swimrun. Nie dziwimy się temu. Społeczeństwo polskie staje się bardziej aktywne i świadome potrzeby zdrowego stylu życia, a dodatkowo chętnie przyjmuje wszelkie nowe wynalazki sportowe z różnych regionów świata. Czym jest swimrun i na czym polega? Jak się zabrać do uprawiania tej dyscypliny? Poszukamy razem odpowiedzi na te i inne pytania.

Geneza dyscypliny

Swimrun jako konkurencja sportowa pojawiło się w Szwecji ponad 20 lat temu. Polega na pokonywaniu tras w przestrzeni otwartej poprzez pływanie oraz bieg, stąd też pochodzi nazwa tej dyscypliny jak łatwo można się domyślić 😉 Swim&run jak również bywa nazywany ten sport jest niczym innym jak nowoczesną dyscypliną, której zasady opisujemy poniżej 😉

Zasady w pigułce

Zasady są proste. W swimrun chodzi o to, aby pokonać odcinek z punku A do punktu B w jak najkrótszym czasie. Aby nie było łatwo i przyjemnie, odcinek ten prowadzi przez pola, lasy, skały, góry, otwarte zbiorniki wodne (o open water będziemy pisać w osobnym  artykule).

Swimrun w Polsce

Swimrun dopiero rozwija się w naszym kraju. Tak naprawdę o tej dyscyplinie zrobiło się głośno przed kilkoma laty, a już teraz kalendarz wydarzeń obejmuje takie imprezy jak Swimrun Poland Solina, Goswimrun.pl Swimrun Nidzica, Aquaman Swimrun Jeziorak na Warmii, czy GS Kapija: Swimrun Industrialny Januszkowice na Dolnym Śląsku. W zawodach można startować zespołowo i/lub indywidualnie.

Kto może uprawiać swimrun a kto nie?

Swimrun jest tzw. wytrzymałościową dyscypliną sportową. Oznacza to, że zarówno podczas treningów, jak i zawodów, organizm przedstawiciela lub przedstawicielki tego sportu jest mocno eksploatowany i poddawany nierzadko sporemu wysiłkowi – niezależnie od tego, czy mowa tu o zawodach amatorskich, czy stricte profesjonalnych. W związku z tym zaleca się, aby za swim&run „brały” się osoby zdrowe, świadome swoich możliwości i stanu zdrowia. A propos zdrowia – przed rozpoczęciem przygody z tą dyscypliną zaleca się wykonanie badań (zresztą tak jak w każdym przypadku :)).

Ekwipunek osoby uprawiającej swim&run

Zestaw swimrunowicza/swimrunowicza nie może się obejść bez odpowiednich butów, kostiumu i innych rzeczy, o których będziemy pisać w swoim czasie w naszym poradniku, ponieważ…

Swimrun w HappySport.pl!

Ta nowa i niezwykle ciekawa dyscyplina zagości wkrótce na dobre w Akademii Sportu i Rekreacji HAPPY SPORT. Na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych będziemy publikować różne materiały poświęcone tej dynamicznie rozwijającej się dyscyplinie sportowej. Wkrótce uchylimy rąbka tajemnicy.